העמותה הישראלית לבריאות הנפש של התינוק

מגילת זכויות הילד

נייר עמדה של  WAIMH  בנוגע לזכויות התינוק מתאריך 15.6.16

תרגום: דליה שלומי, MA התפתחות הילד

מבוא ורציונאל

אנו, אנשי מקצוע וחברי איגוד העולמי לבריאות הנפש של התינוק (WAIMH) העובדים עם תינוקות והורים בתרבויות וחברות שונות, מאשרים כי יש צורך לזהות בצורה ממוקדת יותר את זכויות התינוקות, מעבר לאלה שכבר צוינו באמנת האו"ם לזכויות הילד. ( ,UNCRC 1990). אנו תומכים באופן מלא באמנת האו"ם לזכויות הילד, וכן בפרסומים נוספים מתוך ועדת האו"ם לזכויות הילד, הערה כללית מספר 7, בשנת 2005, בנושא מימוש זכויות ילדים בגיל הרך. אנו מאשרים כי UNCRC בהתייחסותו  לזכויותיהם של ילדים, אינו מבדיל  מספיק את הצרכים של תינוקות ופעוטות מאלה של ילדים בוגרים, וזאת בשל העובדה כי תינוקות ופעוטות תלויים לחלוטין במבוגר ספציפי זמין ועקבי המאפשר את התפתחותם הנאותה ויכולותיהם הבסיסיות כבני אנוש.  ישנם שיקולים ייחודיים בנוגע לצרכים של תינוקות במהלך שלוש השנים הראשונות של החיים אשר מחוזקים בידע עדכני המראה כמה משמעותית ההתנסות המוקדמת על התפתחותו של מוח התינוק ונפשו.

משיכת תשומת לב מיוחדת לצרכיהם וזכויותיהם של הילד בשנים הראשונות של החיים נדרשת מכמה סיבות. נפוצה מדי ההנחה כי התינוק הוא "קטן מדי כדי באמת להבין או לזכור", ולכן, נקודת המבט של התינוק לעתים קרובות לא נלקחת בחשבון על ידי אנשי מקצוע בתחום הבריאות ואפילו על ידי ההורים. לתינוקות יש דרכים ייחודיות לא מילוליות  לחוות את עצמם, להרגיש, ליצור מערכת יחסים סגורה ובטוחה ויכולת לחקור את הסביבה וללמוד אותה – כל אלה דורשים טיפוח מתאים מאחר והם הבסיס לבנית חיים בריאים בגוף ובנפש. יתר על כן, פעמים רבות ישנה התעלמות מצרכי התינוקות וזכויותיהם כאשר מתלבטים מי צריך להיות בראש סדר העדיפויות ההורה או הילד. (כמו למשל סכסוכי משמורת).  יתרה מכך, הכרה בייחודיות השנים הראשונות, הצרכים והזכויות נדרשת על מנת להניע פעולות ברמה קהילתית ומדינית אשר מכוונות לרעיון של חשיבות השנים הראשונות.  למרות קיומה של אמנת זכויות הילד באו"ם,  חברות רבות ברחבי העולם עדיין לא מספיק מחשיבות את צרכי התינוקות  במיוחד בתקופות של מתח וטראומה. הכרה בזכויות וצרכי התינוק יכולה להוביל למדיניות של תמיכה באימהות, באבות ובמטפלים, וכן במתן ערך לתינוקות בהקשרים של הסיכון ואלימות.

 

 

הארגון העולמי לבריאות הנפש של התינוק   WAIMH מצהיר בתקנון כי  מטרותינו כוללות: "קידום חינוך, מחקר וקידום פיתוח ותכניות  מבוססות מדעית של טיפול, התערבות ומניעה של לקות נפשית בגיל הרך".  ההכרזה שיצרנו בדבר זכויות תינוקות מייצגת צעד משמעותי של מועצת המנהלים של הארגון WAIMH)) שהחליטה לנקוט עמדה לכיוון פעולה מוכוונת, לנקוט עמדה מוסרית מפורשת ועמדות הסברה.

הצהרה זו מחולקת לשני חלקים: זכויות בסיסיות של התינוק, שאמורות להיות מאומצות בכל מקום, בלי קשר לחברה ונורמות תרבותיות ועקרונות למדיניות בריאות שתלויים יותר בהקשר חברתי ותרבות.

עקרונות בסיס לזכויות התינוק/ת (גיל לידה עד שלוש שנים)

 1. התינוק/ת בשל היותו/ה חסר בשלות פיזית ונפשית ובשל היותו/ה תלוי/ה לחלוטין בזולת זקוק/ה לשמירה וטיפול מיוחדים, כולל הגנה משפטית מתאימה.
 2. מערכת יחסים רגישה ומגיבה לצורכי התינוק/ת קריטית להתפתחותו/ה ולכן מהווה זכות בסיסית של הינקות. התינוק/ת לכן זכאי/ת למערכת יחסים מוכרת, מובנת, מוגנת ומתמשכת בעלת ערך להתקשרות ((Attachment במיוחד בנסיבות של אובדן או פרידה מההורים. יש לשים לב לדרכים הייחודיות שבהם תינוקות מביעים את עצמם ולחנך אימהות, אבות, מטפלים ואנשי מקצוע בזיהוי התנהגויות הקשורות בהתקשרות.
 3. התינוקות צריכים להיחשב כחברים חיוניים במשפחותיהם. יש לרשום אותם כאזרחים ויש להם את הזכות לזהות מרגע הלידה. יתר על כן, מתן סטטוס לתינוק  כאדם מהשורה כוללת את  ערך השוויון ללא קשר למין או כל המאפיינים האישיים כגון אלה של נכות.
 4. התינוק/ת זכאי/ת לקבל טיפול מטפח הכולל אהבה, בטחון פיזי ורגשי, תזונה נאותה, שינה טובה וזאת על מנת לקדם את התפתחות נורמלית.
 5. לתינוק/ת יש את הזכות להיות מוגן/ת מפני הזנחה, התעללות פיזית, מינית ורגשית, כולל סחר תינוקות.
 6. לתינוק/ת יש את הזכות לנגישות לקבלת עזרה מקצועית בכל פעם שהוא או היא נחשפים באופן ישיר או עקיף לאירועים טראומטיים.
 7. תינוקות אשר חייהם מוגבלים זכאים לגישה לקבלת שירותים תומכים בהתבסס על אותם סטנדרטים הקיימים בחברה עבור לילדים גדולים.

 

 

המדיניות בתחומים החברתיים ובריאותיים צריכה להתעדכן לפי עקרונות אלה:

 1. מדיניות התומכת בחופשת לידה נאותה כך שההורים יכולים לספק טיפול אופטימלי לתינוקות שלהם במהלך השנים המוקדמות הקריטיות של החיים.
 2. מדיניות הממזערת שינויים בדמות המטפל במהלך השנים המוקדמות של ההתפתחות.
 3. מדיניות המספקת מידע והסברה להורים בנוגע לצרכים התפתחותיים של תינוקות וילדים צעירים.
 4. מדיניות המכירה בחשיבות תמיכה רגשית עבור אמהות, אבות, ומטפלים, והבנה שהיא מהווה מרכיב חשוב התפתחות אופטימלית של התינוק ורווחתו.
 5. מדיניות המקדמת גישה להערכה וטיפול של מצבי סיכון להתפתחות התינוק על ידי אנשי מקצוע מיומנים רגישים מבחינה תרבותית ובעלי ידע בתחום התפתחות המוקדמת והבריאות רגשית.6
 6. תינוקות שחייהם מוגבלים בזמן צריכים לקבל גישה לשירותי תמיכה.
 7. יש לייצר נסיבות הכוללות זמן עבור אמהות, אבות, ומטפלים שבמהלכן ילמדו להכיר התינוקות שלהן, יהפכו מיומנים בטיפול בהם ויזכו לאורך כל הדרך בתמיכה של המשפחה והקהילה.  הזכות לחופשת לידה ומשך הזמן שלה תקבע בכל חברה ע"פ ערכיה ובאופן שמתאים למציאות הקיימת בה.
 8. קידום מתן גישה לגורמים מתאימים העוסקים בתחום החינוך או הטיפול בגיל המקודם וכן לתכניות המקדמות מערכת יחסים "טובים מספיק" ובכך לשפר את ההתפתחות הקוגניטיבית והחברתית-רגשית
 9. קידום מדיניות המבטיחה מתן גישה מיידית לטיפול רגשי יעיל עבור אמהות, אבות ומטפלים שנדרשים להקל על סבלו של התינוק/ת, וזאת כדי להבטיח התפתחות אופטימלית עבור הילד.
 10. מדיניות המקצה משאבים עבור הדרכה ופיקוח על המטפלים של תינוקות במוסדות, על אנשי מקצוע בתחום האומנה, ועל ההורים המאמצים, כמו גם הקצאת משאבים להערכת וטיפול התפתחותי ורגשי בתינוקות מאומצים.

 

קישור למקור באנגלית