שני, 27 אוקטובר 2014

 


הכנס השנתי של העמותה 2014

 

"להתנהג את הקושי":

דרכים להבנה וטיפול בקשיי התנהגות בינקות ובגיל הרך

 

 

מרצה אורח:

 

Prof. Antoine Guedeney

 

אוניברסיטת דניס דידרוט, פריס

 

 

הכנס יתקיים בימי ראשון ושני,

7-8 בדצמבר, 2014

במלון חוף התמרים, עכו

 

 

 

פרופ' גידנה ירצה בשפה האנגלית

 

 

יום ראשון,  7/12

 

 9:30 - 10:30  הרשמה והתכנסות

10:30 -  10:45     דברי פתיחה: ד"ר גל מאירי, יו"ר העמותה לבריאות הנפש של התינוק

 

10:45-  12:30      פרופ' אנטואן גידנה, פסיכיאטר לילדים ונוער, ראש המחלקה לפסיכיאטריה לילדים ונוער בבית החולים קלאודה ברנרד בפריס, צרפת. מרצה וחוקר ראשי באוניברסיטת                                   דניס דידרוט  בפריס, צרפת. נשיא עולמי WAIMH בשנים 2008-2012.

 

"Behavioural disorders in infants & toddlers: Clinical aspect in relation with Attachment".

The talk will start with a breif overview of how the psychopathology of behavioral disorders has been understood so far, starting with Winnicott's antisocial papers, with Bowlby's 44 juvenile thieves.Three brief vignettes from current and past  clinical experience will lead to the idea that Behavioral disorders are always linked  but with variable strength with attachment disorders. The second main dimension is the trouble of intersubjective development, which can easily overlap with attachement disorders. However the two dimensions are separate indeed as shown by  the recent work by Zeanah based on Romanian orphanages and separating the former RAD category in two different ones. Both dimensions interact with genotype ine a true GXE interaction. In front of a case, we have to assess cognitive abilities , learning disorders and dyspraxia, attachement styles and behaviors, attention disorders and intersubjective difficulties to build up a sensitive frame for treatment.

 

 

12:30 - 13:30      ד"ר מירי קרן, מנהלת היחידה לגיל הינקות, חטיבת ילדים ונוער בי"ח גהה, נשיאה  עולמית – WAIMH, ראש תכנית לפסיכיאטריה של הגיל הרך בי"ס ללימודי המשך  ברפואה, אונ' ת"א.

 

"הפרעת התנהגות בגיל הינקות: אתגרים באבחון"

 

קביעת אבחנה של הפרעת התנהגות בגיל הינקות מניחה שפעוט מסוגל לווסת את יצריו ותחושותיו, ואף להבדיל בין טוב ורע. האם התקפי הזעם המרשימים, אשר הקנו לתקופת הגיל הזו את הכינוי "גיל השנתיים הנראי", קשורים לאבחנה של הפרעת התנהגות בגיל הינקות? בשתי הגרסאות הקיימות של הסיווג dc 0-3, לא הופיעה אבחנה של הפרעת התנהגות, וזאת מתוך התפיסה שהפרעת התנהגות בגיל כה מוקדם תמיד תשקף בעיה בקשר המוקדם הורה-פעוט, ואין האבחנה עומדת בזכות עצמה. כיום לקראת ה- DC  החדש, הוויכוח בעיצומו, כפי שננסה להראות בהרצאה זו.

 

13:30 - 15:30  קבלת חדרים וארוחת צהריים

 

17:30-15:30     פאנל קליני: הצגת מקרה של ילד בן 4 עם הפרעות בהתנהגות שהחלו על פי הדיווח לאחר תאונת דרכים. יוצגו נקודות מבט שונות להבנת המקרה.

 

                              משתתפי הפאנל:

  • מנחה:  מר נדב וינטראוב

פסיכואנליטיקאי, פסיכולוג קליני והתפתחותי, מנהל השירות הפסיכולוגי בבית החולים רמב"ם, חיפה.

  • הצגת מקרה:  לילא ורור-פרנסיס

 עו״ס ופסיכותרפיסתית, השירות לגיל הרך נצרת, שלוחה למרפאה לפסיכיאטריה של הגיל הרך בית חולים זיו,צפת

  • מתדיינת:  יהודית איתן, נקודת מבט וויסותית והתפתחותית

אחראית ריפוי בעיסוק ילדים שרותי בריאות כללית מחוז ת"א. החוג לריפוי בעיסוק, אוניברסיטת תל–אביב.

  • מתדיין:  ד"ר גל מאירי, נקודת מבט פסיכיאטרית

פסיכיאטר ילדים ונוער, מנהל היחידה הפסיכיאטרית לגיל הרך במרכז הרפואי והאוניברסיטאי סורוקה, באר-שבע. יו"ר העמותה הישראלית לבריאות הנפש של התינוק  

  • מתדיינת:   ד"ר אסתר במברגר, נקודת מבט קלינית ויחסי הורה-ילד

פסיכולוגית קלינית, מרצה קלינית בתכנית MA  לבריאות הנפש בגיל הרך, ביה"ס לעבודה סוציאלית ורווחה חברתית באוניברסיטה העברית. 

 

 

18:30-17:30     ד"ר דנה אמיר, פסיכולוגית-קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל, משוררת וחוקרת ספרות, ראש המגמה לביבליותרפיה באוניברסיטת חיפה. 

 

"אמהות שרות: עיון פסיכואנליטי בשירי משוררות לילדיהן."

 

דליה רביקוביץ, אלחנדרה פיסארניק, סילביה פלאת'. שלוש משוררות מלנכוליות. שלוש משוררות שרגע כניסת הילד , הקונקרטי או המדומיין, לחייהן ולתוך השירה שלהן – העביר את השירה הזאת טרנספורמציה עצומה של רכות ושל תקווה, גם אם תקווה לרגע.

הייתי רוצה להדגים את הרגע הזה של כניסת הילד לתוך השירה של המשוררות האלה כדי להגיד באמצעותו משהו על מה מייצג "הילד" בנפש ההורה – ואולי בנפש האדם בכלל. אבל כדי להדגים את רגע כניסת הילד לתוך העולם המלנכולי שקדם לו – מוכרחים להדגים קודם את עוצמת המלנכוליה.

 

 

18:30 -19:00  הפסקת קפה

 

19:00- 19:30      אסיפת חברים  

 

19:30        ארוחת ערב וערב חברתי (21:00– הקרנת סרט)

 

 

יום שני, 8/12

 

9:00 - 10:00        רותי פישר  דנגוט,  מרפאה בעיסוק, היחידה לגיל הינקות,  "גהה", פתח תקווה.

 

"הקשר בין הפרעת התנהגות וויסות חושי בגיל הינקות"

 

 

בהרצאה יוצג תחום הויסות החושי בהיבט ההתפתחותי-רגשי-התנהגותי של גיל הינקות. יוצגו  המערכות החושיות השונות - טקטילית, וסטיבולרית ופרופריוספטיבית וכיצד מצבים של תת-רגישות ורגישות-יתר יכולות להתבטא בהתנהגויות שונות שיכולות להיות מתוארות כהפרעות התנהגות. מורכבות הנושא תודגם דרך תיאור מקרה מהיחידה הפסיכאטרית לגיל הינקות ב"גהה".

 

 

 

10:00 – 11:00     עידן עמיאל, פסיכולוג קליני ומנהל המרפאה לסמכות הורית במרכז שניידר לרפואת ילדים. 

 

"הורות בגיל הרך - סוגיות בתרבות סמכות ומומחיות 

לידתה של אם מתרחשת ברגע הולדתו של תינוקה. מרבית הפוקוס באופן טבעי הוא על צרכי הרך הנולד אך כתוצאה מכך, לא פעם צרכי ההורה ומורכבות התמודדותו נאלמים ברקע קולות הבכי. בהרצאה זו יוצגו אלמנטים הקשורים למורכבות תפישת תפקיד ותפקוד ההורים בתרבות המערבית. התרבות המערבית הובילה לשינויים מרחיקי לכת בתפישת תפקיד ההורות באשר הוא במיוחד על רקע הציפייה מהורים להענות גם לצרכים הרגשיים של ילדם. נבחן גם את השפעת אובדנם של מערכי התמיכה המשפחתיים הטבעיים שהיו להורים בעבר כמו גם את תפקידם של מומחי הורות בתרבות המערבית המנסים לסייע להורים בהתמודדותם מול בעיות התנהגות של ילדים כמעט בכל גיל.

 

 

                         

 11:00 – 11:30  פינוי חדרים + הפסקת קפה

 

11.30 – 13:15    סדנאות מקבילות – תיאור הסדנאות בהמשך

 

 

13:30 – 14:30    פרופ' אנטואן גידנה

 

"Behavioural disorders in infants & toddlers - Developmental Trajectories: What leads to what under which circumstances?"

The talk will emphasize the need for longitudinal studies in order to better undeerstand the still mysterious unfolding of psychopathology. Early psychopathology does exist, and it s in no way simpler.   Intervention and preventive studies may bring a decisive break through. Some example of such longitudinal studies will be given.

 

 

14:30 – 15:00    סיכום הכנס

                            ד"ר מירי קרן, נשיאת  WAIMH , האיגוד העולמי לבריאות הנפש של התינוק 

 

15:00      ארוחת צהריים ופיזור 

 

הסדנאות

 

1.  תפקודים ניהוליים (EF) והפרעות התנהגות בגיל הינקות ובגיל הרך - ד"ר מרים פסקין, רופאה פסיכיאטרית, מומחית לגיל הרך, מנהלת מחלקת יום ילדים – המרכז לבריאות הנפש "גהה" פ"ת.

 

הפרעות התנהגות בילדים צעירים נמצאו במחקרים בקורלציה עם קשיים בתפקודים ניהוליים (executive functions: EF). במהלך הסדנה תתקיים היכרות עם הסוגים השונים של התפקודים הניהוליים, הן בהגדרתן, והן בבדיקות מובנות ודרך משחק חופשי של ילדים בגיל טרום ביה"ס, שיסייע בעבודתם הקלינית עם ילדים בגיל טרום ביה"ס המפגישים הפרעות בהתנהגות: ADHD, הפרעה אופוזיציונלית (Oppositional Defiant Disorder: ODD), התפרעה בהתנהגות (Conduct Disorder: CD) ואף ילדים שקשה לנהל אותם (hard to manage) ללא אבחנה ספציפית. יוצג שאלון ייעודי לבדיקת תפקודים ניהוליים. בסדנה יהיו הדגמות עם סרטונים ויתקיים ניתוח התפקוד הנוירו-קוגניטיבי של הילדים המוצגים בדיון משותף של המשתתפים עם המנחה.

2. ומה עם הפרעות התנהגות אצל תינוקות? - איתור וזיהוי של מצוקה נפשית בינקות ופעוטות - שלומית קנוטופסקי, פסיכולוגית התפתחותית מומחית ומדריכה; פסיכולוגית אחראית במכון להתפתחות הילד במרכז הרפואי זיו, צפת; פסיכולוגית בכירה בתחנה לטיפול קליני-התפתחותי של משרד הבריאות, חיפה; מרצה בתוכניות פסיכותרפיה באוניברסיטת חיפה ובמכללת צפת. 

בחברה המערבית קיימת נטייה ברורה לאידיאליזציה של תקופת הינקות. תינוקות אמורים להיות אטרקטיביים והטיפול בהם מחובר לאופטימיות של התחלות חדשות ותקוות לעתיד טוב יותר. לכן, העלאת נושא של פסיכופתולוגיה בינקות, נחשבת כמטרידה ולעיתים קרובות נדחית על הסף כמוגזמת ולא רלבנטית. אי הנוחות שחשים רבים, כולל אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש, ביחס לחיבור בין פסיכופתולוגיה וינקות מעכבת את ההכרה בקיומם של קשיים נפשיים כבר בראשית החיים ומצמצמת את המודעות לאפשרויות הטיפוליות הקיימות. בסדנה נתייחס לתהליכי האיתור והזיהוי של מצוקות נפשיות בשנות החיים הראשונות ע"י הבנה של דרכי הביטוי של מצוקות אלו בשלב בו לא התפתחה עדיין יכולת לדווח מילולית על מצוקות וחוויות מהעולם הפנימי. דרך מקרים קליניים תינתן גם התייחסות לאפשרויות הטיפוליות בגילאים אלו ולמקומו של התינוק/הפעוט בתוך התהליכים הטיפוליים.

 

3.  גנים מכילים – פרויקט חינוכי להכלה לילדים עם בעיות התנהגות - גל תמים סיקולר- פסיכולוגית חינוכית והתפתחותית מומחית. היחידה הפסיכיאטרית לגיל הרך' בביה"ח סורוקה בב"ש, השרות הפסיכולוגי חינוכי בב"ש ובקליניקה פרטית. 

בשנים האחרונות  הולכים ומתרבים המקרים של פנייה לעזרה מצד גננות בשל התנהגות תוקפנית של ילדים כלפי ילדים אחרים ואנשי צוות (מכות, בעיטות, זריקת חפצים מילוליות והתנגדויות קשות). הצוות החינוכי מתקשה להתמודד עם ילדים אלה  במסגרת גן הילדים הרגיל, המונה שלושים וחמישה ילדים. התנהגות בלתי מותאמת באופן קיצוני, משפיעה על אקלים הגן בכלל ותחושת המסוגלות של הצוות החינוכי בפרט. לאור מציאות זו נוצר פרויקט "הגן המכיל", בו ילדים עם בעיות התנהגות מקבלים מענה טיפולי אקולוגי-מערכתי ובניית מסגרת תומכת מותאמת על מנת להוביל להסתגלות יעילה של הילד במסגרות החינוך השונות. במהלך הסדנא הנוכחית יוצג מודל העבודה בגנים המכילים במחוז דרום, תוך העמקה בתיאורי מקרה.

 

4. טיפול קבוצתי להורים לילדים עם ADHD – ד"ר שלומית לוי, מנהלת היחידה הפסיכיאטרית לגיל הרך, מרכז רפואי "הדסה", ירושלים. 

הסדנה תעסוק באפיונים הספציפיים להפרעה בגיל הרך.
מה ידוע לנו ממחקרים מבוססי ראיה לגבי אבחון בגיל הזה ומהי הדרך הנכונה להתערבות? האם יש מקום לשלב טיפול תרופתי? מתי? מה אומר המחקר בתחום?

תוצגנה תוכניות התערבות מובילות בעולם לגיל הרך. וממרפאתנו הקטנה:נציג מודל של הדרכה לקבוצת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז עם הדגמה של נושאים נבחרים מתוך הקבוצה.

 

 

נקרא 2875 פעמים